Jak uchronić swoje zęby przed próchnicą?

Próchnica to zjawisko wręcz nagminne. Badania pokazują, że dopadła prawie 99% dorosłych osób, a identycznie szaleje wśród dzieci i młodzieży. Wynik ten można jedynie porównać z Wietnamem, gdzie sytuacja z próchnicą jest dokładnie taka sama. Tymczasem kraje na północy Europy nie mają wcale problemu z próchnicą, a jeśli istnieje to sporadycznie – więcej u osób pełnoletnich (15%) niż u małoletnich (3%). Szwedzi – dla przykładu – muszą przyjeżdżać do Polski, by uczyć się istoty tej choroby w praktyce. Skąd się bierze taki wynik?

Na tak fatalny wynik nakłada się kilka czynników. Najbardziej niebezpiecznym z nich jest spożywanie cukru w ogromnych ilościach – zupełnie bez opamiętania. Czas najwyższy, by zacząć wnikliwie przyglądać się etykietom na artykułach spożywczych i analizować ich skład. Nie powinno być tak, że jeden producent podaje zawartość cukru na 100 g produktu, a drugi enigmatycznie "pisze", że jest cukier nie podając w jakiej ilości. Taki stan rzeczy nie pomaga w świadomym przyjmowaniu cukru prowadząc do problemów z otyłością oraz próchnicą.

Niepotrzebny lęk przed bakterią

W jamie ustnej człowieka jest wiele bakterii, które stanowią jej naturalną florę bakteryjną. Nie ma co się ich obawiać – większość z nich nie ma negatywnego wpływu na kondycję zdrowotną człowieka. Wyjątkiem jest czyhająca na cukier bestia o nazwie Streptococcus mutans. Paciorkowiec traktuje cukier za pożywkę, która pobudza go do wytwarzania płytki nazębnej – ta z kolei prowadzi do próchnicy. Oczywiste jest, że nie Streptococcus mutans jest winny próchnicy, ale człowiek, który dobrowolnie syci go słodyczami pod jakąkolwiek postacią. Inną, ale bardzo istotną sprawą są źle wykształcone nawyki higieniczne – zdarzają się ludzie, którzy w ogóle nie czyszczą zębów lub robią to sporadycznie. Stomatolodzy w Częstochowie pomagają w zmianie tych nawyków. Próchnicę da się skutecznie wyleczyć, ale wymaga to wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dentyści zapraszają do swoich gabinetów wszystkich, dla których piękne zęby oznaczają także zdrowie. Regularne wizyty u dentysty zapewnią naturalny uśmiech na wiele lat.

Golarz

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>